Przekaż 1%

Lambda Warszawa to najstarsza w Polsce organizacja LGBT+. Od 23 lat działamy w obszarze zdrowia psychicznego i seksualnego, bezpieczeństwa, równego traktowania i kultury.

Prowadzimy Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich

Lambda Warszawa prowadzi jedyny w Polsce Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich. Telefon wspiera osoby z całej Polski w sprawach dotyczących orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, takich jak coming out, trudności w związku, samotność, problemy z samoakceptacją, obniżony nastrój, myśli samobójcze, bezpieczniejszy seks, dyskryminacja i przemoc. Przez Telefon Zaufania można także umówić się na konsultację psychologiczną i prawną.

W zeszłym roku na Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich zadzwoniło ponad 700 osób.

Prowadzimy poradnictwo psychologiczne i kryzysowe

Lambda Warszawa to największa w Polsce organizacja świadcząca wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+ i ich bliskich.

W zeszłym roku odbyło się blisko 1500 godzin poradnictwa psychologicznego.

Organizujemy grupy wsparcia

W Lambdzie Warszawa działa 13 grup spotkaniowych i wsparciowych. Są to m.in. grupa studencka, grupa dla osób Bi, grupa dla osób pochodzących z Ukrainy, grupa seniorska, grupa dla rodziców osób LGBT+, a także grupy AA oraz AN (dla osób uzależnionych od narkotyków). W naszej siedzibie spotykają się też organizacje takie jak fundacja Wolontariat Równości (organizator Parady Równości) oraz Wiara i Tęcza.

Co tydzień w spotkaniach różnych grup udział bierze ponad 150 osób. W ciągu roku odbywa się ponad 300 godzin spotkań.

Wspieramy prawnie osoby LGBT+

Lambda Warszawa prowadzi poradnictwo prawne dla osób LGBT+ doświadczających dyskryminacji i przemocy.

Rocznie wspieramy kilkadziesiąt osób z całego kraju.

Edukujemy o zdrowiu osób LGBT+

W ramach programu Bezpieczniejsze Związki edukujemy na temat bezpieczniejszych zachowań seksualnych oraz przeciwdziałamy uzależnieniom. Pomagamy też osobom uprawiającym chemseks. Nasi party-workerzy są w warszawskich klubach i saunach, na najważniejszych imprezach kobiecych oraz festiwalach muzycznych.

W zeszłym roku odbyliśmy ponad 40 dyżurów, rozdaliśmy ponad tysiąc prezerwatyw i lubrykantów i przeprowadziliśmy setki rozmów edukacyjnych.

Poprawiamy bezpieczeństwo osób LGBT+

Lambda Warszawa prowadzi badania i monitoruje przemoc motywowaną uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Pomagamy pokrzywdzonym oraz szkolimy Policję, psychologów, prawników i ośrodki pomocy społecznej, jak pracować z osobami LGBT+.

W ostatnich latach przeszkoliliśmy prawie 150 osób na siedmiu szkoleniach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Wydaliśmy i rozdaliśmy 1500 informatorów nt. przestępstw z nienawiści wobec osób LGBT+ oraz 750 poradników nt. pracy z osobami pokrzywdzonymi. Wydaliśmy też raport z badań nt. tego, jak w Polsce walczy się z przemocą wobec osób LGBT+.

Walczymy o prawa osób LGBT+

Prowadzimy rzecznictwo mające w celu poprawy przestrzegania praw osób LGBT+, w szczególności ochrony przed przemocą i przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami.

W zeszłym roku nasi przedstawiciele sprawili, że Komitet ONZ ds. Praw osób z Niepełnosprawnościami wydał Polsce zalecenie, by zakazać terapii reparatywnych, czyli tzw. „leczenia” homoseksualności.

Wspieramy lokalne grupy i inicjatywy LGBT+

Lambda Warszawa wspiera działania zgodne z jej misją i celami prowadzone przez inne podmioty za pomocą mikrograntów. Fundusz zasilają środki z 1%.

Co roku wspieramy 3-4 projekty z całego kraju.

Dokumentujemy historię ruchu LGBT+

Queerstoria – Biblioteka i Archiwum Lambdy Warszawa są największym w Polsce repozytorium materiałów związanych z historią ruchu LGBT+ w Polsce. Zbiory są regularnie udostępniane czytelniczkom i czytelnikom oraz badaczkom i badaczom, którzy wykorzystują je do prac naukowych. Kilkanaście dni temu światło dzienne ujrzał pierwszy numer czasopisma społeczno-historycznego „QueerStoria”. Pismo to powstało z przekonania, że troska o naszą przeszłość, o pielęgnowanie nieheteronormatywnej historii Polski jest częścią budowania naszej zbiorowej tożsamości – tożsamości gejów, lesbijek, osób bi, osób trans, wszystkich osób, które mogą się odnaleźć w szerokim pojęciu queer.

Wesprzyj naszą pracę w tym roku. Przekaż 1% podatku na kolejne kilkaset działań na rzecz osób LGBT+!

 

Nie czekaj. Kliknij w obrazek powyżej lub tutaj, żeby przejść do szybkiego i bezpłatnego programu rozliczeniowego PITax.pl Łatwe podatki. Jeśli wypełniasz PIT w inny sposób, wpisz nasz numer KRS 0000140531 w odpowiednią rubrykę.

Przekaż 1% podatku na kolejne kilkaset działań na rzecz osób LGBT+!

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.