Poezja

Zapraszamy na cykl spotkań z poezją w Lambdzie Warszawa!

13.03 (niedziela) o godz. 18:00 odbędzie się wieczór autorski z Barbarą Maćkowiak zatytułowany „Witraże ciszy”

Rozmowę prowadzi: Agnieszka Małgowska.
Wiersze czyta: Monika Rak

Poezja jest intymną rozmową – ze światem, ludźmi, samym/samą sobą. Liryka Barbary Maćkowiak to szczególna rozmowa – cierpliwa, głęboka i ezoteryczna. Poetka bowiem wsłuchuje się w ciszę, której tajemna mowę – sprzeczności, różnorodność , brzmienie – próbuje nam przybliżyć. W jej wierszach cisza „krzyczy, oskarża, zapowiada rozstanie, ból i cierpienie, ale także zapowiada radość spotkania.

Z tą radością Barbara Maćkowiak zaprasza na niedzielny wieczór poetycki w Lambdzie.

Barbara Maćkowiak. Biogram rzeczowy.
Ur. 1941. Przede w wszystkim poetka ( tomiki Witraże ciszy) dramatopisarka (Błękitny kamień, Karmieni słowem), humanistka, wizjonerka, reporterka (reportaże obyczajowe), dziennikarka (wywiady z aktorkami), radiowiec (III program PR), recenzentka filmowa i teatralna, mimka, nauczycielka., prawniczka, a także pielęgniarka. M.in. publikowała w czasopismach: Odra, Nowy Wyraz, Kultura, Antena, Wprost.

Barbara Maćkowiak. Biogram poetycki.
A moje imię 1941. Ocalałam, umierałam kilkakrotnie. Kiedy obudziłam się świadomie jako dorosła, romantyczna i nierozważna postanowiłam sama sterować swoim darowanym życiem, zapomnieć o tym, co było, wyjść z dom rodzinnego . I wrócić tam po latach nie jako ofiara wojny i przypadków, ale jako silna niezależna kobieta. Dziś po latach twierdzę, że cześć moich marzeń została spełniana, jestem sobą, mam odwagę, której nie miała, pozbyłam się strachów i kompleksów. Czasami śnią mi się demony, ale mam na nie sposób. Pisanie. Wiarę w ludzi. Niosę w sobie ukrytą dobroć, rozsądnie ją dawkuję. Czasami nie wiem, kim jestem i wtedy patrzę w gwiazdy. Moja gwiazda mruga do mnie: odwagi idź dalej. Idę.

Marzyłam o lepszym świecie bez przemocy i strachu. Nie ma takiego świata dla mnie. Wyznaczyłam sobie– ideały, choć wiem, że nigdy im nie sprostam. Czasami płaczę, choć nie mam już łez. Tańczę nie tylko w myślach. Wtedy żyję. Już nie śpiewam. I nie oglądam seriali. Serial toczy się codziennie na ulicy, w sklepach. Moje oko reportera swoją migawką i nadwrażliwością rejestruje drgnienia duszy i ciała drugiego człowieka. Co można zrobić z nadmiarem współczucia, braku bliskości? Nic bym nie osiągnęła bez dobrych mądrych ludzi. To dla nich piszę. To o nich myślę w bezsenne noce. I mam nadzieję, że nie jestem sama na tej planecie – zwanej czyśćcem.

Zapraszamy wszystkich chętnych w niedzielę 13 marca do siedziby Lambda Warszawa!

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1694072687516272/

21.02 (niedziela) o godz. 18:00 odbędzie się wieczór autorski z Adamem Stępińskim zatytułowany „Ostatnio bywam poetą”.

Ostatnio bywam poetą
Ale kiedy prosisz o strofy
Wolę milczeć i w oczy
Twoje się zapomnieć
A głos oddać naszym
Ciałom by mówiły wierszem

…pisze Adam Stępiński w wierszu “List”. I rzeczywiście poetą nie jest od zawsze. Może nawet od niedawna. A ciało, miłość, namiętność, nostalgia, subtelny, a czasem dosadny, erotyzm to cechy charakterystyczne jego poezji. Pisze krótko, plastycznie i pięknie.

Jego dążeniem jest stworzenie współczesnej poezji gejowskiej. Co to znaczy? M. in. to pytanie zostanie postawione na wieczorze autorskim Adama Stępińskiego „Ostatnio bywam poetą”.

O autorze:
Adam Stępiński to Warszawiak, rocznik 1950. Poeta, podróżnik. W poprzednim roku samotnie przemierzył świat w 80 dni (co zrelacjonował w książce swojego współautorstwa „Przez Świat, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2015).
Inspiracją poezji erotycznej jest dla niego twórczość Arystofanesa i Kawafisa. Mistrzynią lakonicznej formy, ironii i liryzmu stała się dla niego Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Jego poezja była wyróżniana na ogólnopolskich konkursach poetyckich. Dlaczego? O tym przekonamy się na spotkaniu z autorem i wspólnym czytaniu jego poezji.

Serdecznie zapraszamy miłośników poezji i wszystkich zainteresowanych na wieczór autorski Adama Stępińskiego organizowany przez Lambdę Warszawa.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/190525914644008/