Literatura

  • DKK: Helen Cross. Lato miłości. DKF: Niebiańskie stworzenia

DKK . 15.12. g.18.30 (wt)

Helen Cross, Lato miłości / My summer of love

Dla wielu osób postrzegających siebie jako nieheteronormatywne, realizujących swoje pragnienia seksualne, emocjonalne i społeczne na sposoby nieprzystające do konserwatywnych wzorców, retoryka tak zwanego młodzieńczego okresu erotycznych eksperymentów, z których się wyrasta, jest nad wyraz irytująca. A jednak takim określeniem się posłużę w odniesieniu do “Lata miłości”, lektury proponowanej na grudniowe spotkanie. Eksperymentujące nastolatki, które – by zacytować fragment rekomendacji umieszczonej na okładce książki – “pewnego upalnego lata w swych zabawach i wybrykach zabrnęły za daleko”. Aspekt seksualny, choć niebagatelny, nie dominuje narracji, gdyż w wielkiej mierze mamy do czynienia z zaangażowaną społecznie historią o brytyjskim klasizmie. Oraz o… anoreksji, stąd – jak się przekonacie – tytuły rozdziałów. Jako program minimum poznajcie trzy: “Whisky”, “Ocet” oraz “Ryba”. Zarazem warto przeczytać całość! Powieść pochodzi z 2001 roku, polska edycja w przekładzie Pawła Cichawy ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga w roku 2005.

Osoby zainteresowane pozyskaniem lektury przed spotkaniem proszone są o kontakt pod adresem paulina.szkudlarek@gmail.com

Na wydarzenie wstęp wolny.

————————————————————————————–
DKF. 19.12, g.18.30 (sob)

Spotkanie literackie jak zawsze uzupełni pokaz filmowy, nie będziemy jednak oglądać ekranizacji “Lata miłości”. Proponujemy film oparty na faktach, który wyprowadza nas ze złudzenia o naturalnej niewinności dziewcząt.

Niebiańskie stworzenia / Heavenly Creatures, reż. Peter Jackson, Niemcy, Nowa Zelandia, Wielka Brytania (1994)

To autentyczna historia, która wstrząsnęła w 1953 roku Nową Zelandią. Nieśmiała Pauline uczęszcza do żeńskiej szkoły. Pewnego razu pojawia się nowa uczennica, pewna siebie Juliet. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają. Z czasem łącząca je więź staje się coraz silniejsza. Rodzice Juliet zaczynają podejrzewać, że znajomość ich córki z Pauline ma erotyczny podtekst. Zaniepokojeni ograniczają ich spotkania, co prowadzi do tragedii.

Na wydarzenie wstęp wolny. Pokaz ma charakter edukacyjny.

Program cyklu: http://kinolesbijskie.blogspot.com/p/archiwum.html

 

  • Październikowe spotkania literacko-filmowe z cyklu ”Śladami zbrodni”

Październikowe spotkania literacko-filmowe z cyklu ”Śladami zbrodni” poświęcimy ponownie wampirzycom. Tym razem przyjrzymy się związkom wampiryzmu z religiami, łączącymi nienormatywne praktyki seksualne i obietnice nieśmiertelności.
———————————————————-

DKK 27.10.2015 g.18.30 (wtorek)
Naszą lekturą będą dwa teksty, ‚Wampiryzm i Magdalena Solis’ Katarzyny Paluch oraz ‚W zwierciadle literatury wampirycznej’ Pauliny Szkudlarek. Pierwszy z nich skupia się na intrygującej biografii, drugi jest swego rodzaju przeglądem literackich wątków wampirycznej nieheteronormatywności nieograniczonej do lesbijskości. Wspólny mianownik stanowi pytanie o przełamywanie norm społecznych poprzez realizację alternatywnych, wyjątkowych, jednorazowych strategii seksualnych. Jednocześnie otwieramy się na rozmowę wykraczającą poza odniesienia do samych zaproponowanych artykułów.

Katarzyna Paluch, Wampiryzm i Magdalena Solis, [w:] Lesbijki seryjne morderczynie (Łódź 2014)

Paulina Szkudlarek, W zwierciadle literatury wampirycznej. Wampir jako kategorialny włóczęga (seksualny) oraz moralny i estetyczny ideał dla współczesnej seksualności okcydentalnej , [w:] Erotyzm, groza, okrucieństwo – dominanty współczesnej kultury, red.: Magdalena Kamińska, Adam Horowski (Poznań 2008)

Osoby zainteresowane pozyskaniem lektur przed spotkaniem proszone są o kontakt pod adresem paulina.szkudlarek@gmail.com

———————————————————————————————-

DKK 31.10.2015 g.18.30 (sobota)
Zagadka nieśmiertelności (The Hunger), reż. Ridley Scott, USA 1983, 97 min.
Miriam jest wampirzycą. Od starożytności odżywia się krwią swoich kochanków i kochanek, dzięki czemu żyje wiecznie zachowując młodość. Jej wybrańcy, jak obiecuje im Miriam, uzyskują życie wieczne. Ale nieśmiertelność nie oznacza wiecznej młodości. Właśnie jej obecny kochanek, John, zaczyna się starzeć… Miriam zastawia pułapkę na Dr Roberts, która prowadzi badania nad zegarem biologicznym istot żywych…..

—————————————————————————-
Pokaz ma charakter edukacyjny,
Na spotkania wstęp wolny
Program cyklu
http://www.lambdawarszawa.org/378-lesbijskie-dkk-dkf-sladem-zbrodni